Unia Europejska
Pomorski Szlak Jakubowy
14-11-2017

Święto Niepodległości w szkołach.

W sianowskich szkołach także uroczyście obchodzono 99 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzięki aktywności dyrekcji oraz kadry pedagogicznej szkół podstawowych: nr 2 w Sianowie oraz w Suchej Koszalińskiej, dzieci mogły poczuć ducha walk o niepodległość. Nawiązana współpraca ze Studiem Historycznym „Huzar” zaowocowała organizacją niecodziennej lekcji historii w szkołach. Tematem spotkań była historia walk Polaków o niepodległość w latach 1918-1920. Ponadto prowadzący opowiadali także o znaczeniu barw narodowych i przybliżyli uczniom dzieje polskich symboli narodowych. Podczas warsztatów ich uczestnicy mieli możliwość zobaczyć, dotknąć, a nawet przymierzyć oryginalne elementy umundurowania, wyposażenia bojowego i uzbrojenia Polaków!

Dodatkowo w Sianowie na dolnym holu można było zobaczyć reprinty ze starych gazet oraz plakaty, które powstały jako prezent dla Niepodległej podczas lekcji plastyki w klasach 6, a także wystawę zdjęć i książek o tematyce patriotycznej w bibliotece szkolnej. Uczniowie klas 1-3 wzięli udział w konkursie "Wokół symboli narodowych", organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej. Uczniowie najmłodszych klas przygotowali piękne, kolorowe kartki urodzinowe dla Ojczyzny, które zostały złożone wraz z kwiatami pod Pomnikiem Pamięci Poległych za Ojczyznę w Parku im. Powstańców Warszawskich w Sianowie

W Suchej Koszalińskiej oprócz wystawy plakatów przygotowanych przez każdą klasę, występów artystycznych podczas uroczystego apelu, uczniowie, środowisko szkolne i mieszkańcy mogli wziąć udział w biegach upamiętniających rocznicę odzyskania niepodległości. Dodatkowo dzieci po niedzielnej Mszy Świętej w Suchej Koszalińskiej, rozdawały dla mieszkańców własnoręcznie przygotowane kotyliony.