Cittaslow
Unia Europejska

Czyste powietrze | Sianów - Łazy

Mieszkanie plus

Gminne nieruchomości na sprzedaż i dzierżawy

04-12-2022

„Z RODZINĄ PO ZDROWIE”

„Z RODZINĄ PO ZDROWIE”

Koło Gospodyń Wiejskich w Węgorzewie  Koszalińskim wspólnie z KGW Kreatywnych mieszkańców z Wierciszewa realizują projekt na Mikrodotacje, Lokalne Przedsięwzięcia FIO w Województwie Zachodniopomorskim 2021-2023 

"Z rodziną po zdrowie".

Celem projektu jest poszerzenie wiedzy dotyczącej zdrowego stylu życia, nabycie umiejętności niezbędnych do utrzymania zdrowia oraz kształtowanie nawyku aktywnego spędzania wolnego czasu.

W ramach działań projektowych odbyły się spotkania z dietetykiem, w czasie których została omówiona specyfika potrzeb żywieniowych seniorów, diety w chorobach takich jak cukrzyca i choroba wieńcowa. Uczestnicy w czasie warsztatów o konserwantach dowiedzieli się jakiej żywności unikać a jak rozpoznać w składzie produktu szkodliwe dla zdrowia substancje chemiczne. Kolejną wiedzę beneficjenci uzyskali podczas prelekcji  wygłoszonej przez  pielęgniarkę Panią Marzenę Kolankowską, która w bardzo ciekawy i zrozumiały sposób uświadomiła słuchaczom przyczyny chorób cywilizacyjnych. Dokonała pomiaru cukru i ciśnienia tętniczego. Uczestnicy projektu skorzystali też z wiedzy rehabilitanta, lekarza a po wykładach teoretycznych bardzo chętnie brali udział w zajęciach z Nording Walking 
 w terenie. 

Najwięcej radości sprawiły uczestnikom warsztaty kulinarne, podczas których gospodynie i gospodarze  przygotowali przepyszne, zdrowe potrawy. Były zdrowe soki Kubuś, zapiekane owoce do zimowej herbatki, domowy serek Almette i kiszonki m.in. zakisili buraki do wigilijnego barszczu. 

W czasie projektu odbyło się też spotkanie integracyjne połączone z warsztatami kulinarnymi.

Licznie przybyli mieszkańcy i goście m. in Pan Burmistrz Maciej Berlicki, Pani Teresa Janik z OWES, Pan Ryszard Socha, Pan Ryszard Zdrojewski, KGW Kłosianki, KGW Chłopy, KGW Kłanino w czasie warsztatów poznali tajniki wyrobu pysznych, dietetycznych pierogów z gęsiny z żurawiną, rogali świętomarcińskich oraz przypomnieli sobie jak to nasze babcie w jesienne wieczory darły pierze.

Po warsztatach wszyscy uczestnicy spotkania skosztowali przygotowanych specjałów kuchni oraz miło spędzili czas na rozmowach.

Nie zabrakło też wspólnego śpiewania. 

Tekst Anna Pianka

Foto A. Pianka J. Dubaniewicz