Cittaslow
Unia Europejska

Odpady komunalne

SPIS ROLNY 2020

Gminne nieruchomości na sprzedaż i dzierżawy

03-08-2020

76. rocznica Wybuchu Powstania Warszawskiego

Wczoraj w Sianowie, w szczególnych okolicznościach spowodowanych Covid-19, mieliśmy możliwość uczcić razem pamięć Bohateròw walczących o wolną Polskę w Powstaniu Warszawskim 76 lat temu.

W uroczystościach oficjalnych pod pomnikiem Poległych za Ojczyznę w Parku im. Powstańców Warszawskich wzięli udział Aleksander Kaczorowski Powstaniec Warszawski i Honorowy Obywatel Gminy i Miasta Sianów wraz z małżonką Teresą Gruz - Kaczorowską, Burmistrz Gminy i Miasta Sianów Maciej Berlicki, Wicestarosta Powiatu Koszalińskiego Tomasz Tesmer, przedstawiciel Centrum Szkolenia Sił Powietrznych z Koszalina ppłk Michał Wieczorek , przedstawiciel 8. Pułku Przeciwlotniczego z Koszalina ppłk Tomasz Panek, Przewodniczący Rady Miejskiej w Sianowie Janusz Machała,  Radni Rady Miejskiej z Sianowa, Radni Powiatu Koszalińskiego oraz Mieszkańcy. Po zakończeniu uroczystości zebrani przeszli do Kina Zorza gdzie prelekcje historyczne o tematyce powstańczej wygłosił Burmistrz Gminy i Miasta Sianów oraz dr. Łukasza Gładysiaka ze Studia Historycznego Huzar.

Kulminacyjnym momentem sobotnich obchodów był wywiad z Aleksandrem Kaczorowskim który odpowiadał na pytania zebrane wcześniej za pośrednictwem internetu. Całość obchodów transmitowana była na żywo za pośrednictwem portalu Facebook. Uroczystości towarzyszy wystawa fotografii wykonanych w 2017 r. przy współpracy ze Stowarzyszeniem Historycznym Pochodnia. Zdjęcia zrealizowało podczas sesji fotograficznej, poświęconej Powstaniu Warszawskiemu. Zdjęcia realizowane były na terenie całego miasta, wykorzystując między innymi wnętrza budynków. W sesji uczestniczyli odtwórcy – rekonstruktorzy z Koszalina, Warszawy i Krakowa oraz mieszkańcy Sianowa, członkowie Sianowskiego Klubu Historycznego.

Autorami prezentowanych zdjęć są Waldemar Kosowski z Gminy Sianów, Łukasz Dyczkowski z Okami Studio Poznań i Rafał Semołonik ze Studia Historycznego Huzar z Sianowa. Wystawę będzie można zobaczyć przez najbliższe dwa miesiące w Galerii Zorza w Sianowie.