Unia Europejska
Pomorski Szlak Jakubowy
10-05-2018

DZIEŃ PATRONA W SP NR 1 W SIANOWIE

            8 maja 2018r. dzwonek szkolny zadźwięczał inaczej niż zwykle. Uczniowie nie udali się na lekcje. Zebrali się w auli na uroczystym apelu upamiętniającym Patrona szkoły – Janka Bytnara. Rozpoczęła się niezwykła lekcja historii upamiętniająca nie tylko Janka Bytnara, ale wszystkich bohaterów walczących za wolność naszej Ojczyzny. Uczniowie oddali hołd bohaterom minutą ciszy. Święto Patrona i Dzień Zwycięstwa – data, którą uczniowie Jedynki będą znali i pamiętali.

            Uczniowie klasy siódmej przybliżyli swoim młodszym kolegom i koleżankom postać Rudego. Opowiedzieli, jakim był uczniem i człowiekiem, gdzie spędzał młodość i czym lubił się zajmować. W przygotowanej przez klasę siódmą i panią Renatę Puławską Sali Pamięci dzieci mogły obejrzeć liczne fotografie Janka oraz album ze zdjęciami przywieziony 33 lata temu  do Sianowa przez matkę Janka, panią Zdzisławę Bytnar.

            Pięć lat trwania drugiej wojny światowej to czasy ogromnie trudne dla Polaków. Jak wyglądało życie w Warszawie w czasach Rudego? O tym opowiedział dr Łukasz Gładysiak ze Studia Historycznego w Sianowie oraz zapoznał dzieci z wyposażeniem militarnym żołnierzy z czasów drugiej wojny światowej.

            Najbardziej podobała się uczniom gra terenowa. Dzieci na kilka minut przeniosły się w czasy okupowanej Warszawy. Ich zadaniem było wykonanie sześciu zadań wzorowanych na akcjach Małego Sabotażu: malowanie znaku Polski Walczącej na murze, zrywanie zdjęć niemieckich oficerów z wystawy fotograficznej, dostarczenie rozkazu do umówionego miejsca, udział w tajnym spotkaniu omawiającym Akcję pod Arsenałem, zamiana litery S na L w napisie Deutschland siegt an allen Fronten (Niemcy zwyciężają na wszystkich frontach), aby brzmiał Deutschlan liegt an allen Fronten (Niemcy polegli na wszystkich frontach) oraz narysowanie planu szkolnego podwórka. Akcje musiały być przeprowadzone w pełnej konspiracji. Porządku strzegły patrole (uczniowie klasy siódmej), które zaaresztowały mniej ostrożnych uczniów.  W całe przedsięwzięcie zaangażowani byli harcerze z HKTP PTTK „Sezam” im. Aleksandra Kamińskiego w Koszalinie.

            Po pożywnej harcerskiej grochówce wszyscy uczniowie udali się do Parku Miejskiego im. Powstańców Warszawskich pod Pomnik Poległych za Ojczyznę,  aby wziąć udział w gminnych obchodach rocznicowych zakończenia drugiej wojny światowej.

Tekst: Anna Walińska,

Foto: Renata Puławska