Cittaslow
Unia Europejska

Czyste powietrze | Sianów - Łazy

Mieszkanie plus

Gminne nieruchomości na sprzedaż i dzierżawy

23-05-2022

Na sianowskim cmentarzu powstanie „Światłodzielnia”. Czym będzie?

Na sianowskim cmentarzu powstanie „Światłodzielnia”. Czym będzie?

To pierwszy projekt młodego sianowskiego Stowarzyszenia „Razem Mocni”. W „Światłodzielni” mieszkańcy będą mogli zostawić znicze wielokrotnego użytku, które są im zbędne oraz kompozycje kwiatowe. Wypożyczą w niej również narzędzia ogrodnicze.

Projekt ten otrzymał dofinansowanie z Programu „Społecznik”, zainicjowanego przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. W planie jest instalacja na terenie cmentarza w Sianowie „Światłodzielni”, czyli miejsca, gdzie mieszkańcy będą mogli zostawić zbędne znicze wielokrotnego użytku oraz kompozycje kwiatowe. Osoby, których nie stać na zakup zniczy czy kwiatów, będą mogły bezpłatnie wziąć je ze „Światłodzielni”, czyli metalowej szafy. Dodatkowo miejsce to zostanie wyposażone w narzędzia ogrodnicze, które będzie można za darmo wypożyczyć.

Projektowi towarzyszyć będą dwa wydarzenia - społecznie sprzątanie zapomnianych nagrobków oraz warsztaty ekologiczne, na których dzieci i młodzież stworzą znicze i lampiony, używając rzeczy, które mogłyby trafić do śmieci.

Celem inicjatywy jest uwrażliwianie mieszkańców na potrzeby najbliższego otoczenia, wspieranie i promowanie wolontariatu, transfer dobrych praktyk i doświadczeń oraz wspieranie działań zwiększających zaangażowanie młodzieży w życie lokalnych społeczności. „Światłodzielnia” jest jednocześnie inicjatywą proekologiczną - znicze są produkowane w oparciu o tworzywa sztuczne. Wyrzucając je, generujemy ogromną ilość odpadów. Miejsce, które pozwoli wykorzystywać je ponownie, pozwoli ograniczyć ilość śmieci.

- Chcemy, by mieszkańcy zobaczyli, w jaki sposób mogą bezkosztowo pomóc innym i zadbać przy tym o środowisko – mówi Cezary Sołowij, prezes Stowarzyszenia „Razem Mocni”. - Jeśli ktoś będzie miał ochotę ufundować nowe znicze bądź wkłady i na nie znajdzie się miejsce na półkach „Światłodzielni".

Jeśli chcesz pomóc w sprzątaniu cmentarza, wyślij zgłoszenie mailowo: razemmocni.stowarzyszenie@gmail.com. Akcja zaplanowana jest na sobotę, 10-11 czerwca, i będzie towarzyszyć Polsko-Ukraińskiemu Piknikowi Integracyjnemu w Parku Miejskim.

Projekt „Światłodzielnia” otrzymał dofinansowanie z Programu „Społecznik”, zainicjowanego przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.