Cittaslow
Unia Europejska

Czyste powietrze | Sianów - Łazy

Mieszkanie plus

Gminne nieruchomości na sprzedaż i dzierżawy

30-10-2019

Patriotyzm w młodych sercach

Patriotyzm w młodych sercach

 

Uczniowie szkół wiejskich z terenu gminy Sianów, będący uczestnikami projektu „Patriotyzm w młodych sercach - historia, pasja, edukacja” realizowanego przez Stowarzyszenie Historyczne Pochodnia z Sianowa dzięki dofinansowaniu z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, mają szansę na rozbudzenie w sobie pasji do zagłębiania się w historię naszego narodu.

Na spotkanie z uczniami podstawówek zaproszony został Pan Aleksander Kaczorowski, Powstaniec Warszawski, Honorowy Mieszkaniec Gminy i Miasta Sianów. Pan Aleksander chętnie odpowiadał na pytania młodzieży, która była bardzo ciekawa wspomnień i przeżyć mieszkającego w Sianowie Bohatera. Pan Kaczorowski brał udział w powstaniu jako 17-latek. W trakcie dwumiesięcznych walk, cały czas był na pierwszej linii ognia, a mimo to nie doznał większych ran.

Spotkania pokazują, jak ważny w procesie zaszczepiania wśród młodzieży zainteresowania dziejami kraju jest kontakt z „historią żywą”, z osobami, które są naocznymi świadkami wydarzeń.

Dodatkowo uczniowie biorą udział w jednodniowych wycieczkach do Muzeów w Kołobrzegu i Gdańsku. W każdym z dwóch Muzeów zaplanowano lekcje muzealne dla uczestników projektu oraz profesjonalnego przewodnika.

Stowarzyszenie Historyczne Pochodnia zaprosiło młodzież do Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. W Muzeum zaprezentowane zostały ułożone chronologicznie zbiory militariów, w tym: broń drzewcowa, sieczna, kolna, obuchowa i strzelecka, uzbrojenie ochronne, ubiory wojskowe i odznaczenia. Na ekspozycji znaleźć można również zabytki techniki, m.in. szyfrującą „Enigmę” oraz motocykl „Sokół 600”. Dodatkowo uczniowie zwiedzili wystawę "Z wrześniowego chlebaka…", poświęconą 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Ekspozycja mieści się w Kamienicy Kupieckiej, a zobaczyć na niej można ponad tysiąc eksponatów: elementów umundurowania, uzbrojenia, ekwipunku indywidualnego oraz przedmiotów osobistych żołnierzy wojsk lądowych armii walczących na terenie Polski w 1939 r.

W ramach realizacji projektu dla młodzieży zaplanowano w listopadzie zwiedzanie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Wystawa główna Muzeum w nowoczesny sposób prezentuje II wojnę światową zarówno z perspektywy ówczesnej wielkiej polityki i przede wszystkim — przeżyć zwykłych ludzi. Ekspozycja przedstawia nie tylko losy Polaków, ale też doświadczenia innych narodów.

Projekt dofinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020

 

Zdjęcia ze spotkań z Panem Aleksandrem Kaczorowskim wykonał dr Łukasz Gładysiak

Zdjęcia z wyjazdu uczniów Szkoły Podstawowej w Szczeglinie oraz Szkoły Podstawowej w Dąbrowie do Muzeum wykonane zostały przez pracowników Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu