Cittaslow
Unia Europejska

Czyste powietrze | Sianów - Łazy

Mieszkanie plus

Gminne nieruchomości na sprzedaż i dzierżawy

28-01-2015

Po co pracować – lepiej zarabiać „Na Własne Konto”

W okresie od 19-23 stycznia 2015 r. Gimnazjum w Dąbrowie jako jedna z czterech szkół woj. zachodniopomorskiego realizowała pierwszy etap programu „Na Własne Konto”.  W zajęciach prowadzonych przez Włodzimierza Zimnowłockiego (n-la ZS w Dąbrowie) i Michała Fiecha (studenta Uniwersytetu Wrocławskiego) każdego dnia uczestniczyło 18-19 uczniów. Jednym z celów programu było poznanie przez uczniów praw ekonomicznych rządzących rynkiem.

            Zajęcia prowadzone były aktywnymi metodami. Wykorzystano zabawy integracyjne, gry dydaktyczne: „Rynek jabłek”, „Barter”, „Produkcja książek”, rysowano plakaty, stworzono zakłady produkujące własne zabawki. Korzystano z komputerów. Odwiedzono Bank PEKAO SA w Koszalinie, przedsiębiorców gminy Sianów: Gościniec Pod Kłosem, Pieczarkarnię w Gorzebądziu, Przetwórnię ryb w Wierciszewie. Każdy z uczestników otrzymał kalendarze ekonomiczne na rok 2015, książeczki ekonomiczne: „Przewodnik po ekonomii” i „Planer finansowy”, przenośne pamięci komputerowe, loginy i hasła do edukacyjnej platformy komputerowej „Na Własne Konto”, na której zamieszczone będą różne konkursy.

            Wszyscy uczniowie uczestniczyli w konkursie na najbardziej aktywnego uczestnika programu. Dla trzech najlepszych uczestników przewidziane są cenne nagrody, które będą wręczone po zakończeniu drugiego etapu programu. W przerwach między zajęciami, pracownicy szkoły zadbali o stoły pełne ciast oraz owoców, za co serdecznie im dziękujemy. Każdego dnia na stronie organizatora programu prowadzony był blog poświęcony realizowanym zajęciom http://nawlasnekonto.pl/blog/szkola-podstawowa-i-gimnazjum-w-dabrowie-e3/elita-programu-na-wlasne-konto

            Sprawozdanie z zajęć można było również przeczytać na stronie internetowej ZS w Dąbrowie - http://www.zsdabrowa.pl/

            Również Radio Koszalin w dniu 20.01.2015 r. wyemitowało audycję poświęconą realizowanemu przez szkołę programowi.

            Od marca do kwietnia realizowana będzie druga część programu dotycząca działalności spółdzielni uczniowskiej. Teraz uczniowie będą mogli w praktyce przekonać się w jaki sposób można  zarobić „jakieś” pieniądze oraz poznają plusy i minusy działalności gospodarczej. Program „Na Własne Konto" jest realizowany we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej i Fundacją na Rzecz Rozwoju Wsi „Polska Wieś 2000" im. M. Rataja oraz gminą Sianów.

Tekst i zdjęcia: Włodzimierz Zimnowłocki