Cittaslow
Unia Europejska

Czyste powietrze

SPIS LUDNOŚCI 2021

Gminne nieruchomości na sprzedaż i dzierżawy

07-06-2021

Reprezentacja Polski w futsalu trenowała w Sianowie

Reprezentacja Polski w futsalu trenowała w Sianowie

            Reprezentacja Polski w futsalu mężczyzn, przebywająca na zgrupowaniu w Koszalinie, przez kilka dni trenowała w Sianowie.

            14 kwietnia 2021 r., podopieczni trenera Błażeja Korczyńskiego, awansowali do finałów Mistrzostw Europy. W decydującym starciu Biało-Czerwoni, pokonali w Opolu Czechów 8:5 (3:3), i z drugiego miejsca w grupie, zapewnili sobie miejsce  na turnieju, który odbędzie się na przełomie stycznia/   lutego 2022 r. w Holandii.

            Skład reprezentacji Polski, podczas meczu z reprezentacją Czech, tworzyli: Łukasz Błaszczyk – Michał Kubik (1 strzelona bramka), Mateusz Madziąg, Michał Klaus i Sebastian Leszczak (1). Grali także: Bartłomiej Nawrat – Patryk Hoły, Piotr Łopuch, Sebastian Grubalski, Tomasz Lutecki (4), Krzysztof Elsner (1), Tomasz Kriezel, Michał Marek (1) i Sebastian Wojciechowski.

            Z kadry na mecz z Czechami, w Koszalinie zabrakło tylko Piotra Łopucha. W jego miejsce powołany został  Arkadiusz Szypczyński.

            Pobyt reprezentacji Polski w futsalu Sianowie, to doskonała okazja na to, by przypomnieć krótko historię futsalu na świecie i w Polsce. To także wystarczający powód, by odwiedzić naszych reprezentantów podczas jednego z treningów w Hali Widowiskowo-Sportowej przy Szkole Podstawowej Nr 2 w Sianowie.

            Futsal na świecie, „urodził się” w 1930 r. w Urugwaju. Za jego ojca uważa się Juana Carlosa Corianiegi, który wymyślił tę dyscyplinę z przeznaczeniem dla dzieci i młodzieży.

            Futsal w Polsce, pojawił się w 1991 r., z chwilą powołania – w ramach PZPN – Komisji ds. Futsalu. Jeszcze pod koniec tego roku, do PZPN trafiło zaproszenie na jeden z turniejów eliminacyjnych 2. Mistrzostw Świata, organizowanych przez FIFA w Hongkongu. To zaproszenie stało się impulsem do utworzenia – w styczniu 1992 r. – futsalowej reprezentacji Polski. Jej pierwszym trenerem został Krzysztof Sobieski.

            Pierwsze spotkanie międzynarodowe reprezentacja Polski rozegrała – 21 kwietnia 1992 r. w Burjassot koło Walencji – przeciwko Wspólnocie Niepodległych Państw, remisując 7:7 (3:4). Pierwszego gola dla niej strzelił Artur Załęcki.

            Zakończone ostatecznie ósmym miejscem Mistrzostwa Świata w Hongkongu w 1992 r. oraz dwukrotny udział w Mistrzostwach Europy (8. miejsce w Rosji w 2001 r. i 11. miejsce w Słowenii w 2018 r.), to jedyne – jak dotąd – sukcesy naszej reprezentacji w turniejach rangi Mistrzostw Świata, czy Mistrzostw Europy.

            Znając już co nieco Biało-Czerwonych, z wcześniejszych pobytów ekipy w Koszalinie, ich pobyt w Sianowie był okazją do odwiedzin i rozmów przed treningiem lub po jego zakończeniu.

             Z trenerem reprezentacji Błażejem Korczyńskim, uczestnikiem Mistrzostw Europy w Rosji, selekcjonerem kadry od 25 października 2017 r.,  rozmawiali między innymi przedstawiciele mediów. Rozmawiali także: Burmistrz Gminy i Miasta Sianów – Maciej Berlicki i Przedstawiciel Stowarzyszenia Victoria Sianów – Krzysztof Gort.

            Dzięki tym rozmowom wiemy, że zgrupowanie w Koszalinie – z treningami w Sianowie – to element roztrenowania zespołu, po zakończonych niedawno eliminacjach do Mistrzostw Europy w Holandii. To także podsumowanie tych eliminacji i zarazem wstęp do tego, co będzie czekało drużynę jesienią bieżącego roku.

            Rozmowę z trenerem udało się również przeprowadzić piszącemu ten tekst. Na pytanie, co czeka drużynę do końca bieżącego roku, trener kadry Błażej Korczyński, wymienił:

            - w sierpniu – przyjazd do Polski reprezentacji Brazylii,

            - na początku września – mecz z reprezentacją Brazylii,

            - w listopadzie – krótki obóz z jednym meczem towarzyskim,

            - w dniach: 12-22 grudnia – zgrupowanie z dwoma meczami. Z drużynami, z którymi nie będziemy w jednej grupie w zbliżających się Mistrzostwach Europy.

            Drugi z rzędu – a trzeci w ogóle – awans futsalowej reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy w Holandii zobowiązuje. Skoro potrafiliśmy zremisować w Mafrze z aktualnymi mistrzami Europy – Portugalią 2:2 (1:0), w pierwszym meczu fazy grupowej eliminacji Euro 2022, to …

            Powodzenia Polacy!

            Tekst – Ryszard Wątroba, zdjęcia z treningu futsalowej reprezentacji Polski w Sianowie – Waldemar Kosowski.