Pomorski Szlak Jakubowy
02-10-2017

Sianów ponownie przypomniał o bohaterach

"Sianów Pamięta!” to tytuł nowego programu edukacyjno-patriotycznego realizowanego na terenie Sianowa. Jego oficjalny początek wyznaczyła inscenizacja batalistyczna p.t.: „Godzina W”, zorganizowana 1 sierpnia, kolejna odsłona miała miejsce w ostatnią sobotę września. Podobnie jak w wakacje, na wezwanie organizatorów – sianowskiego Stowarzyszenia Historycznego Pochodnia oraz Studio Historycznego Huzar odpowiedziało blisko 30 osób z całej Polski. Tego dnia w budynkach przy ul. Armii Polskiej realizowana była sesja zdjęciowa, zatytułowana: „Koniec Powstania Warszawskiego – Czerniaków 1944”.

- Niesamowite jest to, że mimo upływu kilkudziesięciu lat od zakończenia II wojny światowej, w Sianowie nadal są wnętrza rodem z lat czterdziestych ubiegłego stulecia. Lokalizacji dla zdjęć, które mają za zadanie z jednej strony upamiętnić bohaterską postawę Powstańców Warszawskich, z drugiej: przypomnieć mieszkańcom nie tylko Sianowa, jak ważna jest gotowość oddania życia za wolną Ojczyznę, poszukiwaliśmy od dłuższego czasu. Wszyscy uczestnicy projektu byli zachwyceni, gdy zaprowadziliśmy ich na miejsce sesji – mówi dr Łukasz Gładysiak, koordynator przedsięwzięcia. Udział w zdjęciach wzięli rekonstruktorzy z Grudziądza, Koszalina, Krakowa, Skierniewic oraz Warszawy, nie brakowało też reprezentacji lokalnej – członków uruchomionego w ubiegłym miesiącu, Sianowskiego Klubu Historycznego. Opiekę nad artystyczną stroną wydarzenia sprawowało poznańskie Okami Studio, które od kilku lat zajmuje się profesjonalną fotografią rekonstrukcyjną.

Sobotnie przedsięwzięcie to wstęp do szeroko zakrojonych działań, wpisujących się w ogólnopolski trend przywracania pamięci o bohaterach często celowo wymazywanych z kart historii w okresie PRL. – Przygotowane przez nas obrazy, choć czasem mogą wydawać się kontrowersyjne, mają za zadanie pokazać w jak beznadziejnej sytuacji znaleźli się żołnierze Armii Krajowej na przełomie września i października 1944 r., a mimo tego nie szczędzili życia. Jako temat wiodący wybraliśmy warszawską dzielnicę Czerniaków, ponieważ tam, do końca Powstania toczyły się krwawe, bohaterskie boje Polaków – wskazuje nasz rozmówca – Wykonane w Sianowie zdjęcia wykorzystane zostaną jako element tzw. żywych lekcji historii, adresowanych do uczniów w całym kraju. W oparciu o nie o raz między innymi wspomnienia uczestników walk w 2018 r. powstanie też wystawa plenerowa.

- Cieszy nas fakt, że przeważająca cześć mieszkańców Sianowa ze zrozumieniem, ale też ciekawością, przyglądała się naszym poczynaniom. Zdajemy sobie sprawę, że sesja wielu osobom mogła zaburzyć rytm typowej soboty zwłaszcza tam, gdzie pojawili się „mundurowi”. Za wyjątkową cierpliwość chcielibyśmy podziękować przede wszystkim lokatorom kamienic które tego dnia stały się głównym plenerem zdjęciowym. Przepraszamy także za powstałe w wyniku projektu uciążliwości – kończy Łukasz Gładysiak.

Tekst: Milena Szczepańska Zakrzewska

Zdjęcia: Waldemar Kosowski