Cittaslow
Unia Europejska

Czyste powietrze | Sianów - Łazy

Mieszkanie plus

Gminne nieruchomości na sprzedaż i dzierżawy

05-12-2014

Wywiad z burmistrzem

Pracujmy w zgodzie dla rozwoju Gminy i Miasta Sianów – rozmowa z  Maciejem Berlicki, nowowybranym Burmistrzem Gminy i Miasta Sianów.

 - Gratulujemy zdecydowanego zwycięstwa w wyborach samorządowych. Mieszkańcy oddali na Pana 73,6% ważnych głosów przy dużej frekwencji. Spodziewał się Pan takiego wyniku?

- Wybory zawsze są zagadką. Z jednej strony na szali kładziemy cztery lata ciężkiej, myślę, że skutecznej pracy. Z drugiej głos każdego wyborcy oddawany jest przy urnie, gdzie mogą decydować emocje – gdzie jest krótka chwila na zastanowienie. Oczywiście wierzyłem, że nie zdecyduje ta chwila, a wyborcy ocenią ciężką pracę zespołu osób przez ostatnie cztery lata. I tak się stało, wielu mieszkańców doceniło zmiany w naszej gminie, zgodę w jakiej pracowaliśmy, nasze pomysły. Wydaje mi się, że na taki wynik wraz z grupą współpracowników zapracowaliśmy. I w naszej lokalnej rzeczywistości to zostało zauważone. Za to dziękuję. Dziękuję też wszystkim, którzy nas wsparli w wyborach – merytorycznie, organizacyjnie. Wyszła z tego chyba całkiem niezła, pozytywna kampania.

- Jakie były dla Pana ostatnie cztery lata?

- Cztery lata, w których byłem burmistrzem, dały mi ogromną satysfakcję. Udało się przecież zrealizować nasz program, udało się dużo spraw uporządkować, wizerunek naszej gminy jest wszędzie wokół pozytywny. Wiele osób z zewnątrz zazdrości nam ciekawych inicjatyw, różnorodnych przedsięwzięć. Na to pracowało wiele osób, związanych z samorządem zawodowo i społecznie. Bez nich Sianów byłby inny, pewnie trochę mniej atrakcyjny.

To też cztery lata ciężkiej pracy, bo żeby zrealizować mnóstwo założonych wcześniej elementów programu trzeba się czasami nieźle nagimnastykować. Ale bez pracy nie byłoby efektów docenianych w wielu prestiżowych samorządowych nagrodach, które otrzymywaliśmy. Myślę więc, że warto to kontynuować.

- Nie wszyscy mieszkańcy oceniają to w taki sposób, jest przecież grupa osób, które głosowały na kontrkandydatkę – Panią Mirosławę Zielony.

- Zdziwiłbym się, gdyby było inaczej. Po pierwsze rzeczą normalną jest, że nie wszystkim podobają się działania naszego samorządu – są osoby, które mają całkiem inną wizję rozwoju naszej gminy. Należy to uszanować i w wiele uwag tych osób po prostu się wsłuchiwać (choć nie zawsze się z nimi zgadzać). Będę się też starał przekonać wszystkich do naszego programu, bo przecież oprócz mnie, w wyborach mandat zdobyło 11 radnych z mojego komitetu. A to wskazuje, że program wyborczy KWW Macieja Berlickiego  zdobył największe zaufanie mieszkańców i będzie przez nas realizowany.

Ponadto w kampanii wyborczej ze strony naszych przeciwników padło wiele fałszywych stwierdzeń, wiele dziwnych sformułowań, wiele manipulacji, przekłamań. Normalne jest, że część głosujących osób uległo takiej agitacji, gdyż nie było jak i gdzie tego „prostować”. Nie da się ukryć, że kampania naszych przeciwników była „brudna”. Ale cóż – ich sumienie, ich problem. My przez cztery kolejne lata chcemy pracować w zgodzie dla mieszkańców, bez żadnych kłótni – to jest najważniejsze!

- Co dalej, jakie są najważniejsze zadania stojące przed sianowskim samorządem w kolejnych czterech latach?

- Główne zadania to nasz cały program wyborczy i jeszcze trochę więcej. A tak poważnie – szykujemy się do następnej perspektywy unijnej i do wielu zadań jest lub w najbliższej przyszłości będzie tworzona dokumentacja techniczna. Obecnie realizujemy dwa duże zadania – kolektor „kanalizacji zachód” wraz ze skanalizowaniem Skwierzynki oraz rozpoczynamy budowę 11-rodzinnego budynku mieszkalnego. Inne zadania sukcesywnie będziemy wdrażać przez cztery lata.

Jednak przede wszystkim chcemy wsłuchiwać się w głos mieszkańców. Z doświadczenia wiem, że małe, zwykłe sprawy są dla nich najważniejsze. I w wielu takich „małych” sprawach postaramy się przez kolejne cztery lata pomagać. To mogę obiecać, tak w swoim imieniu, jak i w imieniu wszystkich, którzy chcą w zgodzie pracować dla rozwoju Gminy i Miasta Sianów.

- Dziękuję za rozmowę.

- Dziękuję.