Cittaslow
Unia Europejska

Czyste powietrze | Sianów - Łazy

Mieszkanie plus

Gminne nieruchomości na sprzedaż i dzierżawy

Wolontariusze 2013

*+-

Na scenie wszyscy nagrodzeni Wolontariusze 2013

W różne akcje charytatywne i dzieła wolontarystyczne zaangażowało się w mieście i gminie Sianów około 250 –u wolontariuszy w roku 2013. Podczas zbiórek publicznych, m.in. na koszalińskie Hospicjum, Caritas w Sianowie, Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, sianowską akcję „Dziewczynka z zapałkami” zebrano około 90 tys. złotych. Były to także środki zebrane podczas turniejów piłkarskich, jarmarku ekologicznego, czy terenowych imprez pn. Integracja Dla Choinki. W te dzieła zaangażowali się członkowie organizacji pozarządowych oraz sianowskie instytucje m.in. Gimnazjum Gminne w Sianowie, Caritas Parafialna w Sianowie,  Stowarzyszenie 4x4, Sianowska Akademia Seniora, Fundacja Dwa Serca, Komitet Organizacyjny Skibno, Komitet Organizacyjny „Dla Nikoli” oraz koordynatorzy ogólnopolskiej akcji „Szlachetna Paczka”, do której Sianów także się przyłączył.

Komu pomogliście?

Choremu na raka Januszowi, Karolowi z Kędzierzyna, który uległ poważnemu wypadkowi samochodowemu i potrzebne były pieniądze na rehabilitację; choremu na białaczkę Arturowi, a także 3-letniej Nikoli, której udało się zakupić aparat słuchowy. Wsparliście także półrocznego Karolka z Iwięcina oraz braci Brożków z Dąbrowy. To są konkretne osoby, ale w minionym roku w ramach wspomnianych akcji udało się pomóc wielu ludziom chorym, samotnym, starszym i ubogim.

Członkami kapituły tej nagrody w roku 2013, są: Andrzej Danielewicz,  Roman Kwiatkowski, oraz Maciej Lewandowski, czyli zdobywcy statuetki „Wolontariusz Roku 2012”.

Pierwszą statuetkę „Wolontariusza Roku 2013” otrzymało Gimnazjum Gminne im. Ireny Sendlerowej w Sianowie za akcję „Kropla ciepła dla Ciebie”. „Kropla ciepła dla Ciebie” to warsztaty artystyczne realizowane w tej szkole, głównie przez nauczycieli i rodziców. Prace wykonywane podczas warsztatów sprzedawane są następnie podczas bożonarodzeniowego kiermaszu. Przez 11 lat zebrano około 8 tys. zł, a pieniądze przeznaczone zostały głównie na potrzeby młodzieży szkolnej. W tym czasie za zaangażowanie społeczne i twórczą postawę wyróżnionych zostało ponad 200-u uczniów.


Druga statuetka „Wolontariusza Roku 2013” trafiła do Caritas Parafii pw. św. Stanisława Kostki w Sianowie. Caritas Parafialna liczy 11 osób - Prezes- Helena Kowalczyk,  sekretarz -Irena Kozłowska, przewodniczący- ks. proboszcz Paweł Brostowicz, a księgowa- Małgorzata Bartosik. W tym gronie są także: Irena Joniec, Krystyna Boryca, Teresa Czaplicka, Zofia Darull, Jadwiga Kulesza, Teresa Kulon i Franciszek Gurdak. Caritas Parafialny przez cały rok świadczy pomoc rzeczową, przekazując potrzebującym odzież, meble, sprzęt dla chorych i niepełnosprawnych, a także przybory szkolne dla dzieci i młodzieży. Caritas w Sianowie włącza się także w ogólnopolską akcję Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom oraz Jałmużna Wielkopostna.

Trzecią statuetkę „Wolontariusza Roku 2013”, którą otrzymała pani Anna Staniewicz za wieloletnią pomoc na rzecz Hospicjum im. św. Maksymiliana Kolbego w Koszalinie. Pani Ania z Hospicjum związana jest już od 12 lat. Jest wolontariuszką, która opiekuje się chorymi, czyta im książki i rozmawia z nimi oraz z ich bliskimi, ale także organizuje zbiórki pieniężne na Hospicjum.

W Sianowie są to zbiórki przy cmentarzach, które odbywają się zawsze w uroczystość Wszystkich Świętych oraz w ramach akcji „Żonkil”. W minionym roku podczas zbiórki 1 listopada zebrano ponad 5,5 tys. zł. To rekord, w porównaniu do lat poprzednich. W sumie, w ciągu ośmiu lat udało się zebrać kwotę ponad 32 tys. zł. Skromniejsze są efekty zbiórki podczas akcji „Żonkil”, ale przez 6 lat, od kiedy sianowianie mogą się w nią włączyć, zebrano ponad 6 tys. zł.

Ponadto Burmistrz nagrodził także dzieci , które na co dzień niosą pomoc kotom na sianowskim osiedlu. Dokarmiają je, pielęgnują, zanoszą do weterynarza. Nagrody książkowe wręczono Weronice Waga, Michalinie Surówka, Wiktorii i Michałowi Szymańskim.

Podczas koncertu wystąpił zespół muzyczny BARÓW BAND oraz zespół wokalny STUDIO BATUTA VOICES w składzie: Beata Kępa,  Michalina Olszewska, Paweł Barów i Bartek Czaja.

Tekst - Aleksandra Kowalczyk

Foto - Waldemar kosowski